- chorobę niedokrwienną serca;
- niewydolność krążenia, z trudem poddającą się leczeniu;
- wady zastawkowe serca nabyte i wrodzone, szczególnie sinicze;
- powiększone serce w przebiegu szeregu chorób mięśnia sercowego;
- nasilone zaburzenia rytmu serca i przewodzenia;
- niewyrównaną cukrzycę;
- nadciśnienie tętnicze;
- nadmierną otyłość (BMI > 40);
- ostre kłębkowe zapalenie nerek;
- ostre postaci chorób infekcyjnych.
Zalety regularnego biegania:
1. Nawet 30-minutowy bieg może pomóc zwalczyć objawy depresji i poprawić nastrój
Z badania opublikowanego w czasopiśmie American College of Sports Medicine wynika, że nawet 30 minut na bieżni wystarczy, żeby polepszyć samopoczucie osoby, która ma poważne zaburzenia depresyjne, wynika. Nawet uczestnicy badania, którzy po prostu spacerowali, reagowali podobnie – ich nastrój się polepszał.
To pokazuje, że bez względu na to, w jakim tempie się poruszamy, ruch dobrze na nas wpływa.
2. Wbrew powszechnemu przekonaniu, bieganie może poprawiać stan kolan
Ból kolan może szybko zniechęcić biegacza. To oznaka przetrenowania lub tego, że należy popracować nad formą. Jednak bieganie nie jest prawdopodobnie przyczyną zapalenia kostno-stawowego.
W badaniu trwającym 8 lat, w którym wzięło udział 2637 uczestników, naukowcy stwierdzili, że im więcej dane osoby biegały, tym mniejsze było prawdopodobieństwo, że cierpiały na bóle kolan lub zapalenie kostno-stawowe.
Nie ma na razie wystarczających danych, by powiedzieć, że bieganie sprawia bezpośrednio, że osoby biegające doświadczają mniejszego bólu kolan. Ale niektórzy badacze wskazują na wpływ pośredni. Bieganie pomaga przecież utrzymać w normie BMI i wzmacnia mięśnie nóg. Wzmacnia też kości.
3. Bieganie pomaga ludziom lepiej spać, poprawia ich nastrój i zwiększa zdolność koncentracji
W badaniu, opublikowanym 6 lat temu, 51 młodych ludzi, którzy mieli średnio po 18 lat, podzielono na dwie grupy. Połowie z nich polecono, by włączyli bieganie do swoich codziennych aktywności. Drugiej połowie zaaplikowano pewne ćwiczenia, ale nie regularne bieganie.
Pierwszej grupie polecono bieganie w umiarkowanym tempie przez 30 minut dziennie, pięć dni w tygodniu, przez trzy tygodnie.
Stwierdzono, że sypiają lepiej, są w lepszym stanie psychicznym i są w stanie utrzymać lepszą koncentrację w ciągu dnia.
Te same korzyści bieganie może przynieść także osobom w innym wieku.
4. Bieganie może znacząco wzmocnić układ krążenia
Wiemy, że aktywność, ruch są dobre dla serca, nie powinno być więc zaskakujące, że bieganie może poprawić sprawność układu krążenia.
Im więcej ludzie biegają, tym zdrowsze jest ich serce. Co więcej, można uzyskać duże korzyści bez konieczności przesadnego wysiłku: już bieganie przez pięć minut dziennie może wydłużyć życie – tak wynika z badania opublikowanego w Journal of the American College of Cardiology.
Są obawy, że ekstremalne bieganie – mowa o odległościach, które pokonują ultramaratończycy – może być zbyt dużym obciążeniem dla serca.
Jednak coraz więcej badań wskazuje, że raczej nie powinno być to powodem do zmartwień. Naukowcy sprawdzili np., że ludzie, którzy biegają co najmniej 65 km tygodniowo, mają zdrowsze serca niż ci, którzy biegają np. 20 km tygodniowo.
5. Bieganie może poprawić samopoczucie w każdym wieku i pomóc w walce z zaburzeniem funkcji poznawczych, związanym z wiekiem
Jeśli chcesz zachować zdrowy umysł w miarę upływu lat, ćwiczenia fizyczne są jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić.
Przeprowadzono badania nad tym, jak ćwiczenia aerobowe (takie jak bieganie, jogging czy szybkie chodzenie) wspomagają nasze funkcje poznawcze. Okazuje się, że np. w przypadku dzieci bieganie poprawia koncentrację i tzw. pamięć roboczą (przechowującą przez krótki okres informacje i przestrzeń, w której następuje przetwarzanie informacji).
Podobnie jest w przypadku młodych dorosłych – ich pamięć robocza również ulega wzmocnieniu i lepiej radzą sobie z przeskakiwaniem z jednego zadania do drugiego.
6. Bieganie zmienia mózg w taki sposób, który czyni go bardziej odpornym na stres
Wiele badań wykazuje też, że ćwiczenia aerobowe mogą poprawić zdolność ludzi do radzenia sobie ze stresem – wiele z tych badań koncentruje się na biegaczach. Np. badania nad wysiłkiem fizycznym i stresem opublikowane w „Przeglądzie Psychologii Klinicznej”. Ich autor Peter Salmon stwierdza, że „trening prowokuje proces, który sprawia, że nabywamy długotrwałą odporność na stres”.
Naukowcy uważają, że może to być spowodowane tym, że ćwiczenia aerobowe zwiększają poziom neuroprzekaźników takich jak serotonina i noradrenalina oraz powodują, że mózg tworzy nowe neurony.
7. Bieganie to świetny sposób na spalenie kalorii
Osoba ważąca 73 kg, biegnąc w tempie 8 km/h (pokonując 1,6 km w 12 minut) spali w ciągu godziny 606 kalorii. Osoba ważąca 91 kg spali w tym czasie 755 kalorii.
Jeśli te osoby biegłyby jeszcze szybciej – z prędkością 13 km/h, spaliły odpowiednio 861 i 1074 kalorii.
8. Bieganie i inne formy ćwiczeń aerobowych znacznie zmniejszają ryzyko wczesnej śmierci
Regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych przez 30 minut znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo śmierci z jakiegokolwiek powodu. Niektóre badania wskazują, że trening lub po prostu ruch przez godzinę, lub więcej, jest jeszcze lepsze.
Według badań osoby, które to robią, są znacznie mniej narażone na zachorowanie na różne rodzaje nowotworów.
Dla wielu osób najłatwiejszym sposobem na uzyskanie tych wszystkich korzyści z ćwiczeń fizycznych jest właśnie bieganie.
Witaj, świecie biegania!
Bieganie może znacząco poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne. Jako forma ćwiczeń aerobowych może zmniejszyć stres, wpływać pozytywnie na kondycję serca, a nawet pomóc złagodzić objawy depresji.